Intubace pacienta s rozštěpem rtu a patra s využitím ochranného obturátoru patra
Perex
Vrozené vývojové vady horního rtu a patra jsou nejčastějšími vrozenými vadami u dětí, vyskytují se v České republice s incidencí 1,8 dítěte s rozštěpem na 1000 zdravě narozených dětí. Péče o děti s rozštěpovou vadou obličeje je multioborová, centralizovaná a probíhá od narození až do dospělosti. Ve Fakultní nemocnici Brno (FN Brno) zajišťuje léčbu pacientů s orofaciálním rozštěpem Centrum pro léčbu rozštěpů obličeje ve FN Brno. Mezi hlavní odbornosti, které se podílejí na péči o pacienty s rozštěpem, patří plastická chirurgie, neonatologie a dětská anesteziologie, zajišťovaná lékaři Kliniky dětské anesteziologie a resuscitace. Pacienti s rozštěpovou vadou obličeje jsou děleni do 2 hlavních skupin dle embryologických příčin vzniku rozštěpu: 1/ pacienti s rozštěpem rtu, čelisti s nebo bez rozštěpu patra (tzv. celkový rozštěp) a 2/ pacienti s izolovaným rozštěpem měkkého a tvrdého patra.
Úvod do problematiky
Plasticko-chirurgické řešení rozštěpu rtu je prováděno ve FN Brno již v neonatálním období (během prvního měsíce života), rozštěp patra pak dle tíže vady od 7. měsíce věku dále. Anestezie u dětí s rozštěpem rtu a patra je specifická nejen věkem pacientů, ale hlavně rozštěpovou vadou jako takovou. Především intubace těchto pacientů může být vzhledem k povaze vady často obtížná. Pro vylepšení anatomických podmínek pro intubaci u dětí s rozštěpem byl vytvořen individualizovaný obturátor horní čelisti, který umožní překrýt rozštěpový defekt v oblasti alveolu a patra, a tedy snadnější manipulaci laryngoskopické lžíce během intubace v dutině ústní.
Individualizovaný obturátor je designován ve spolupráci s Vysokým učením technickým v Brně. Před plánovanou operací je nejdříve proveden silikonový otisk horní čelisti, který je převeden do 3D vizualizace pomocí 3D skeneru. Na základě těchto dat je vytvořena v software Materialise Magic 22.0 (Materialise, Lueven, Belgium) virtuální geometrie obturátoru a následně forma pro otisk/odlití, která je z důvodu tvarové složitosti vytištěna pomocí 3D tiskárny. Ochranný obturátor vznikne po odlití do formy ze silikonové hmoty certifikované pro použití v dutině ústní.
Legenda: A 3D sken otisku patra, B, C virtuální model obturátoru a formy, D forma vytisknutá na 3D tiskárně, E obturátor ve formě po odlití, F, G hotový obturátor
Těsně před intubací je pak obturátor vložen do úst a překrytí defektu v dutině ústní vede ke snadnější vizualizaci vchodu do hrtanu, a tím i k lepším intubačním podmínkám a snadnějšímu a bezpečnějšímu zajištění dýchacích cest u pacientů s orofaciálním rozštěpem. Obturátor dále zabraňuje poranění měkkých tkání patra, alveolu a rtu během intubace a tím zlepšuje jejich pooperační hojení.
Po ukončení intubačního procesu je obturátor z dutiny ústní odstraněn a je ho event. možné využít v případě nutnosti k reintubaci pacienta v pooperačním období jako mechanické ochrany v oblast sutury tvrdého patra a rtu. Od roku 2020 byl ve FN Brno ochranný obturátor patra úspěšně použit během intubace u více jak 100 dětí s rozštěpem rtu nebo patra.
Legenda: A,B celkový oboustranný rozštěp – novorozenec, C obturátor, D,E intubace pomocí videolaryngoskopu s vloženým obturátorem jako mechanickou ochranou patra a alveolu
Košková Olga,1 Marcián Petr,2 Richtrová Michaela,1 Štourač Petr1
1 Fakultní nemocnice Brno
2 Vysoké učení technické Brno